Jaki jest główny cel wyszukiwarki internetowej? Riposta jest nieskomplikowana. Jej zadaniem jest ułatwienie wykrycia informacji w sieci użytkownikowi. Gdy chce się znajdować wiadomości na dany przedmiot, wpisuje się należytą frazę w wyszukiwarce, a ona zwraca nam najwybitniej zaspokajające rezultaty.

Historia wyszukiwarek jest tak długa, jak sam Internet. Pierwszą tego typu aplikacją jest powstały w 1990 roku Archie. Było to bardzo prymitywne wyszukiwanie, rezultaty były uaktualniane średnio raz na miesiąc.

Pierwszą liczącą się wyszukiwarką była powstała w 1994 roku Yahoo! Algorytm sprawdzający zjednoczony był z serwisem internetowym, co przełożyło się na ogromną sławę strony. Przez wiele lat była liderem na rynku, jej unikat był precedensem na skalę globalną, jeśli porównać liczbę użytkowników do teraźniejszych realiów, był to serwis wielkości Facebooka. Do dzisiaj serwis ten ma miliony użytkowników, chociaż antyczny splendor już zdążył zgasnąć.


Alternatywą dla wyszukiwarki Yahoo! była AltaVista. Jej największym przymiotem było to, że o wiele żwawiej oddawała wyniki i według wielu były one bardziej właściwe. Niestety po pojawieniu się prawdziwego olbrzyma na rynku wyszukiwarek, właściwie absolutnie podupadła i dziś niewiele osób ją kojarzy.

Kim był kolos wspomniany w uprzednim akapicie? Mowa oczywiście o Google, największej potędze współczesnego Internetu. Zmienione nastawienie do wyszukiwania jak również nieskomplikowany interfejs i nieprzeciętna prędkość zwracania wyników sprawiły, że strona w kilkanaście lat została liderem na rynku i do dziś nikt nie zrzucił jej z postumentu.