Wyszukiwarka Google została stworzona w 1996 roku w ramach schematu studenckiego przez Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Nazwa wzięła się od liczby „googol” czyli jedynki i stu zer. Psota głosi, że tak miała się oryginalnie zwać witryna, ale Brin kiepsko zapisał nazwę i stąd wzięło się Google. Nazwa miała być przenośnią zamierzeń firmy do zindeksowania wszystkich stron znajdujących się w Internecie. Firma Google Inc. została założona dopiero w 1998 roku.

Wyszukiwarka Google opiera się na oryginalnym sposobie analizy wyrażeń nadrzędnych. Mowa o algorytmie BackRub, który zmienił następnie nazwę na PageRank. Co rozróżnia ich procedurę wyszukiwania witryn internetowych od konkurencyjnych algorytmów? Boty indeksujące Google oparte są na dociekaniu zależności między poszczególnymi witrynami internetowymi. W ten sposób zbudowano jakby kolosalną pajęczynę pokrewieństw. Im więcej witryn linkuje do danego rezaltatu, tym jest on trafniejszy. W ten sposób wyszukiwarka zwraca najtrafniejsze rezultaty. U konkurencji egzaminowano tylko częstość występowania testowanej frazy w serwisie, dlatego spamerzy bardzo łatwo mogli zwieść algorytmy poszukujące.


Wyszukiwarka Google okazała się wielkim triumfem, dzisiaj nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania sieci bez niej. Dla wielu Google to wręcz synonim Internetu, a w języku powszednim wytworzył się nawet czasownik „googlować” zowiący wyszukiwanie dane frazy w Internecie. Dzisiaj Google nadzoruje prawie 80% rynku wyszukiwarek i jest właściwie monopolistą. Szacuje się, że w Polsce ilość ta sięga 95%.