SEO (Search engine optimization) to bez wątpienia nic innego, jak tylko pozycjonowanie stron internetowych WWW w wyszukiwarce z wykorzystaniem odpowiednio dobranych fraz. Ale, zanim wyselekcjonujemy firmę, której zlecimy wypozycjonowanie własnej strony internetowej, to musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się tego, w jaki sposób owa firma ma zamiar osiągnąć zamierzony wcześniej efekt, czyli zagwarantowanie naszej stronie wysokiej pozycji. Jak się albowiem okazuje w praktyce, usługa SEO pozycjonowaniu jest nierówna. Na rynku egzystuje bowiem cała masa ogłoszeń spółek które – nie mówiąc tego klientowi wprost – proponują co prawda pozycjonowanie, aczkolwiek do tego celu wykorzystują taktyki tak zwanego Black Hat SEO.

Black Hat SEO to nic innego jak wyłącznie pozycjonowanie stron internetowych WWW z wykorzystaniem taktyk niezgodnych z wytycznymi wyszukiwarek. Działania takie nie są wiec kompatybilne ze wskazówkami dla webmasterów, publikowanymi przez wyszukiwarki. W dodatku, metody te – choć na początkowy rzut oka mogą wydawać się skuteczne – w praktyce są bardzo niepewne dla pozycjonowanej strony internetowej i mogą one wiązać się z koniecznością poniesienia uciążliwych „skutków ubocznych”. Najgroźniejszym ze wspomnianych „skutków ubocznych” jest naturalnie bezwzględne wykluczenie portalu internetowego WWW z wyników odnajdywania.Kluczową cechą działań z zakresu Black Hat SEO jest nabywanie linków prowadzących do pozycjonowanego portalu www, za pomocą tak zwanego zaplecza pozycjonerskiego. Mówiąc ściślej, chodzi tu w szczególności o tworzenie sztucznych stron tzw. presell pages , a oprócz tego „udawanych” katalogów. Z reguły strony takie nie zawierają całkowicie żadnej, pożytecznej dla ewentualnego internauty informacji i są one zwykłym spamem. W ten sposób, poprzez wykorzystanie przypadłości algorytmów wyszukiwarek, wytwarzane są zaplecza z publikowanymi na nich, linkami.

Ten typ pozycjonowania stron świadczony jest z reguły przez pozycjonerów działających na własną rękę, nie współpracujących na stałe z żadnymi, większymi agencjami reklamowymi o profilu Interaktywnym. Dlatego też warto korzystać wyłącznie z usług oferowanych poprzez rzetelne agencje reklamowe, a najodpowiedniej takie, które są w posiadaniu certyfikatów partnerskich Google.