Co zrobić, żeby kierowany przez nas serwis cieszył się popularnością a także miał kolosalną liczbę wyświetleń? Interesujące, unikalne artykuły? Schludny i czytelny design strony? W przypadku sklepu wielki asortyment i małe ceny? Na pewno wszystkie te czynniki są znaczące, jednak co z tego, jeśli nikt nie będzie mógł trafić na naszą stronę przez wyszukiwarkę? Ażeby to umożliwić, należy zająć się optymalizacją strony

Przebieg optymalizacji witryn jest nazywany także pozycjonowaniem, w skrócie SEO. Chodzi o to, żeby po wpisaniu akuratnej frazy odsyłacz do naszej witryny znajdował się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Aby nam się to udało, należy procedować ściśle według ustalonych zasad. Przede wszystkim należy wydedukować zasadę funkcjonowania algorytmów w wyszukiwarkach.

Optymalizację należy zacząć od doboru słów nadrzędnych, dzięki którym można będzie trafić na naszą stronę. Im popularniejsze frazy, tym trudniej wypozycjonować serwis. Z kolei mało atrakcyjne słowa nie zagwarantują ogromnej liczby wyświetleń. Po wybraniu słów kluczowych powinno się zoptymalizować kod strony. Chodzi o to, ażeby uprościć robotom indeksującym jej przeskanowanie i umieszczenie wyżej w wynikach wyszukiwania. Trzeba trzymać się obowiązujących wzorców internetowych, istotna też jest szybkość ładowania witryny.

Następnym punktem jest optymalizacja treści. Ma być czytelna dla wizytujących. Poza tym należy w treść wplatać wybierane przez nas słowa nadrzędne. Na koniec należy poprawić konstrukcję wewnętrzną odsyłaczy. Im ich siatka jest gęstsza, tym świetniej będzie pozycjonowana nasza strona.