Google Analytics to jedno z narzędzi, które jest perfekcyjnie znane wszystkim, fachowym interaktywnym firmowm reklamowym. Jest to jeden z wielu towarów marki Google i zajmuje on prestiżowe miejsce obok narzędzi takich jak między innymi AdWords, AdSense czy też Optymalizator witryny www.

W praktyce użytkowanie przez pozycjonerów ukazywanego narzędzia Google Analytics umożliwia ekspertom niewiarygodnie szczegółowy wgląd w aktualnie prowadzone poprzez nich działania marketingowe. W zakresie analityki internetowej, webmasterzy uzyskują zatem sposobność wglądu w ruch mający miejsce w pozycjonowanej poprzez nich, stronie www. Jest to niezbędne w przypadku chęci zanalizowania głównych danych i zagadnień, jak i skutecznego rozplanowania strategii prowadzonych działań reklamowych. Dzięki Google Analytics eksperci mogą nawet optymalizować strony www i sprawić, że serwisy internetowe będą w stanie tworzyć o wiele więcej konwersji niż dotychczasowo. Dla nabywcy agencji interaktywnej łączy się to więc bezpośrednio z faktem zwiększenia liczby kontrahentów , a oprócz tego uzyskania zaplanowanego, jasnego efektu marketingowego.
Naturalnie narzędzie Google Analytics jest urządzeniem niewiarygodnie rozbudowanym, niemniej jednak posiada ono wiele priorytetowych, wartych omówienia funkcji. Po pierwsze pozwala zmierzenie ROI (anglojęzyczny skrót powstały od słów return on investment) z reklam, czyli parametru wyznaczającego zwrot z inwestycji. Następną funkcją omawianego systemu jest wizualizacja danych, dzięki której webmaster ma możliwość budowy wizualizacji ścieżek bądź również wykresów ruchomych.

Ponadto; sama wizualizacja danych daje też ogólny pogląd na panujące w danej chwili, trendy. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiedni system raportowania. To właśnie dzięki niemu możliwe jest tworzenie specjalnych raportów, które nie tylko pozwolą na doskonalenie kampanii, ale również uwidocznią potencjalnemu klientowi interaktywnej agencji reklamowej, uzyskane jak do tej pory, rezultaty prowadzonego przedsięwzięcia. Poza tym, w przypadku działania całej grupy pozycjonerów, narzędzie Google Analytics daje możliwość kontroli administracyjnej oraz budowy tak zwanych raportów e-mailowych. To właśnie dzięki napomkniętym raportom, pracującym w teamie webmasterom udostępnione zostają tak ważne wszakże, dane odnoszące się do prowadzonych na dzień dzisiejszy działań z zakresu reklamy.