Linki sponsorowane stały się niesamowicie atrakcyjną postacią reklamy w ostatnich latach. Perspektywa umieszczenia prywatnej reklamy w wynikach wyszukiwania tak, że jej esencja jest ściśle powiązana z frazą wpisywaną przez użytkownika, stała się niesamowicie interesująca dla biznesmenów. Spółka Google postanowiła jednak posunąć się o krok dalej, tak właśnie utworzono Google AdSense.


Google AdWords powiązane z AdSense rozmieszcza ogłoszenia nie tylko w wynikach wyszukiwania Google, lecz także na witrynach osób współpracujących z przedsiębiorstwem. Pozwolę sobie przytoczyć przypadek ułatwiający uchwycenie metody działania usługi. Dajmy na to, że serwis internetowy wspierający Google AdSense zamieszcza artykuł, w którym parę razy pada słowo „zegarek”. Boty Google wyszukują to i umieszczają odpowiednią reklamę w wykupionym obszarze. Za każde kliknięcie w odnośnik jednostka wykupująca reklamę płaci Google, które potem część zarobku przesyła właścicielowi serwisu.

Wielu początkujących blogerów korzysta z usług Google AdSense, bowiem zainteresowanie ich witryną jest za małe, żeby ktoś raczył bezpośrednio wykupywać na niej miejsce reklamowe. Google nie czyni tego kłopotu, ponieważ i tak płaci od poszczególnego kliknięcia w reklamę adekwatną do istoty notki.

Niestety, Google AdSense ma również swoje minusy. Osoba pozwalająca lokować reklamy na swojej stronie może usiłować sama nabijać im wyświetleń, ażeby zwiększyć swój przychód. Traci na tym przedsiębiorca zamieszczający reklamę. Na szczęście w minionych latach Google bardzo zaostrzyło inspekcję kliknięć w reklamy, powiększyło w ten sposób ułamek wykrywania kanciarzy.