Social Media to nic innego, jak tylko różnego rodzaju przedsięwzięcia, mające miejsce na płaszczyźnie jaką są serwisy społecznościowe. Zyskującym chyba największą renome jakiś czas temu, serwisem tego typu, jest Facebook. A czym w takim razie jest Social SEO? Social SEO to z kolei działania mające na celu dobre wypozycjonowanie konkretnego serwisu internetowego, jednakże z uwzględnieniem działań prowadzonych na płaszczyźnie wspomnianych serwisów społecznościowych. Tylko jak praktycznie odbywają się tego rodzaju postępowania? Czy egzystują wypróbowane sposoby, na wypozycjonowanie strony przez… Facebooka?SEO z włączeniem zasad Social SEO, opiera się w istotnej mierze nie tyle na działaniu samych serwisów społecznościowych (bowiem jeszcze do niedawna trwała zagorzała dyskusja na temat tego, czy tego rodzaju portale mają ogólnie rzecz biorąc jakikolwiek wpływ na pozycjonowanie stron www), ile na zdobywaniu linka za pomocą reklamy serwisu www w sieci, poprzez angażowanie w takie działania innych, aktywnych użytkowników.

Dla przykładu: dobrze, o ile strona www danego przedsiębiorstwa/korporacji jest równocześnie w posiadaniu swojego profilu na przykładowo Facebook’u czy też Twitterze. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu, dysponent profilu może promować swoje przedsiębiorstwo wrzucając na jego tablicę nowe, absorbujące, a w niektórych wypadkach dosłownie nieco kontrowersyjne posty, linki do filmików czy też innego typu wpisy. Przez indywidualne działanie angażuje on w profil marki również pozostałych użytkowników. I chociaż nadal dyskutuje się na temat wpływu linków pozyskiwanych z serwisów społecznościowych, na pozycję strony internetowej w wyszukiwarce, to jednak dzięki napomkniętym serwisom, możemy uzyskiwać wskaźniki adresów www prowadzące do naszego serwisu na stronach głównych innych, powiązanych tematycznie stron internetowych WWW. Czy jednak takie przedsięwzięcie w praktyce nie będzie oznaczać potrzeby „lubienia” (czyli kliknięcia w znaczek „uwielbiam to” na przykład Facebooku) naszej konkurencji? Niekoniecznie, ponieważ z równie sporą dozą prawdopodobieństwa możemy zwyczajnie „polubić” strony serwisów zbliżonych do własnej, aktualnie prowadzonej działalności w branży, jednakże nie stanowiącej dla naszej firmy bezpośredniej konkurencji.

Reklama za pomocą Social SEO nie oznacza zatem otrzymywania linka, jako takiego, a wyłącznie upowszechnienie portalu internetowego WWW w globalnej sieci Internet czy nawet swego rodzaju, „marketing szeptany”.