Podczas zwiedzania internetu szybko potrafimy zauważyć, że w wielu serwisach reklamy są dopasowane do treści artykułu. Pomińmy słynne wpadki, kiedy przy wpisach o katastrofach aeroplanu proponowane są niedrogie bilety lotnicze. Zajmiemy się istotą funkcjonowania takiej reklamy.

Przedstawiony wyżej rodzaj obwieszczenia ma swoją kategorię, jest to reklama kontekstowa. Reguła jej operowania jest niezwykle naturalna. Konsument zamawiając reklamę tworzy jej treść a także skład, ustala potem listę słów kluczowych. Gdy któreś z nich pojawia się w newsie, wyświetlana zostanie wiadoma reklama.
Są różne sposoby płatności za takie ogłoszenie. Czasem dostawca płaci za samo pokazanie reklamy, jednak o wiele częściej wykorzystuje się strategię płatności za wszelkie wejście internauty w odnośnik.

Niezmiernie rzadko stosowanie reklamy kontekstowej jest skutkiem umowy między reklamodawcami a posiadaczami serwisów, na których są umiejscowione. Przeważnie zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, w których każdy może wykupić obszary reklamowe na określone frazy oraz każdy kierujący serwis internetowy może zgłosić gotowość sprzedaży miejsca reklamowego. Jak wygląda rozliczanie się z profitów? Reklamodawca płaci spółce świadczącej usługę reklam kontekstowych za wszelkie kliknięcie w reklamę, a ten dzieli się zarobkami z właścicielami strony, na której ogłoszenie jest umieszczone.

Najpotężniejszą przedsiębiorstwem parająca się sprzedażą reklam kontekstowych jest Google, prowadzi ona usługę Google AdSense. Szacuje się, że dziś kontroluje około 25% całego rynku reklamy w Internecie.